DDGM / DI

District Deputy Grand Master:

R∴ W∴ Rick Wendling

Wendling-DDGM

Phone: 727-647-2658
Email: vip1270@gmail.com

 

District Instructor:

R∴ H∴ Thomas Quay

Quay-DI-19

 

Phone: 727-465-4195
Email: tquay1@brighthouse.com

Past District Deputy Grand Masters and Past District Instructors:

The 19th Masonic District (Pinellas was not a County until 1912 – before that time what is now Pinellas was a part of Hillsborough County – When Pinellas became its own County it took on the number 27 as a District)

Year

DDGM Name – Lodge #

DI Name – Lodge #

          1900 (D19)

L.W. Buchholz (25)

1901

L.W. Buchholz (25)

1902

L.W. Buchholz (25)

1903

L.W. Buchholz (25)

1904

L.W. Buchholz (25)

1905

L.W. Buchholz (25)

1906

L.W. Buchholz (25)

1907

L.W. Buchholz (25)

1908

L.W. Buchholz (25)

1909

L.W. Buchholz (25)

1910

L.W. Buchholz (25)

1911

L.W. Buchholz (25)

1912

L.W. Buchholz (25)

           1913 (D27)

W.B. Pope (139)

1914

W.B. Pope (139)

1915

W.B. Pope (139)

1916

Harry J. Fisher (78)

1917

Harry J. Fisher (78)

1918

Arthur E. Kromer (112)

1919

Arthur E. Kromer (112)

1920

Arthur E. Kromer (112)

1921

Arthur E. Kromer (112)

1922

Arthur E. Kromer (112)

1923

The 16th Masonic District

Year

DDGM Name – Lodge #

DI Name – Lodge #

1924

Leroy Brandon (127)

1925

Ralph Blatchly (192)

1926

Ralph Blatchly (192)

1927

P.L. Pierce (146)

1928

1929

Frank B. Duryea (139)

1930

J.D. Smith (112)

1931

1932

W.A. McMullen (78)

1933

Frank B. Duryea (139)

1934

Charles “C.W.” Majors (139)

1935

Charles “C.W.” Majors (139)

1936

Charles “C.W.” Majors (139)

1937

John Dickinson (139)

1938

John Dickinson (139)

1939

Archie Aitchison (188)

1940

1941

George Smitzes (112)

1942

Will Rogers (127)

1943

Will Rogers (127)

1944

Stanley  C. Minshall (188)

1945

A.R. Spaulding (188)

1946

John Polhill (127)

1947

L. Eugene Williams (139)

1948

Fletcher McQueen (188)

Frank Graham (139)

The Old 19th Masonic District

Year

DDGM Name – Lodge #

DI Name – Lodge #

1949

Eugene A. Nigels (192)

1950

L. Lester Sellers (127)

1951

Robert W. Clark (112)

1952

Frank Graham (139)

Joy Adams (288)

1953

  William S. Hogue (174)

Joy Adams (288)

1954

Howard K. Richmond (146)

Joy Adams (288)

1955

Lester D. Plumb (127)

Joy Adams (288)

1956

C.G. Robinsonn(139)

Lewis Z. Kent (188)

1957

Leon A. Kromer (112)

Lewis Z. Kent (188)

1958

Reginald R. Miller (127)

1959

Jack Hardy (283)

1960

Frederick Lawrence (291)

1961

Everett N. Perry (188)

Elmo D. Burns

1962

James W. Schee (78)

1963

Dave Wilkerson

1964

Sam Douglas (252)

1965

John S. Anderson (188)

1966

Max S. Haines (139)

1967

1968

Cecil P. Englebert (192)

1969

1970

1971

1972

David T. Woodruff (355)

Robert Campbell (288)

1973

Gorman R. Dize (307)

1974

Lewis Z. Kent (188)

1975

James F. Sullivan (192)

1976

Donald J. Minor (307)

1977

Elwin E. Jeffries (355)

1978

Reed G. Rue (355)

1979

 Walter H. Winchester (192)

Daniel Harris (307)

1980

Carl E. Gilmore (112)

Daniel Harris (307)

1981

David M. Strimer (288) *

Daniel Harris (307)

1982

Jefferson deR Capps (291)

Daniel Harris (307)

1983

Samuel D. Reeks Jr (288) *

Daniel Harris (307)

1984

James L. Gibson Jr (78)

Daniel Harris (307)

1985

James E. Wollinka (112)

Daniel Harris (307)

1986

Daniel Harris(307)

Jefferson deR Capps (291)**

Charles G. Haynes (307)

1987

Neil D. Sickler (78)

Charles G. Haynes (307)

1988

Harry E. Green (385)

Charles G. Haynes (307)

1989

Charles W. Wagner (283)

Charles G. Haynes (307)

1990

Charles A. Melling (252)

Charles G. Haynes (307)

1991

James H. Tuller (192)

Charles G. Haynes (307)

1992

Marvin W. Gerhard (252)

Charles G. Haynes (307)

1993

Charles G. Haynes (307)

Edward E. Phero (127)

1994

J. Michael Beijar (355)

Charles G. Haynes (307)

* Sunshine Lodge No. 288 merged with Northside Lodge No. 283

** Jeff Capps finished out the year after Daniel Harris passed away

The Old 20th and 21st Masonic Districts

Year

DDGM 20 – Lodge

DI 20-Lodge

DDGM 21-Lodge

DI 21-Lodge

1995

Angelo Rossello(146)

Austin B.McGreal (174)

Richard C. Daniel (385)

Montague R.Chancey (307)

1996

Richard J. Whalen (252)

Austin B.McGreal (174)

Ronald C. Newton (139)

Ronald L. McMillan (188)

1997

Edward E. Phero(127)

George D.Benham (127)

Ronald L. McMillan (188)

Roy E. Terepka (78)

1998

William R. McIntosh (192)

Edward E. Phero (127)

John C. Hickey (78)

Roy E. Terepka (78)

1999

George D.Benham (127)

R. James Rocha (252)

David W. Jones (291)

Roy E. Terepka (78)

2000

John E. Drewett (252)

Sam Lampson (127)

Thomas L. Cox (291)

Howard W. Knapp (291)

2001

Jack G. Stabler (127)

Sam Lampson (127)

J. David Neveitt (307)

Richard G. Hoover (188)

2002

Gerald M. Lee (112)

Anthony E. Rhoades (252)

J. Paul Stellrecht (78)

Richard G. Hoover (188)

2003

Sam Lampson (127)

Edward E. Phero(127)

Richard G. Hoover (188)

Fern ‘Ed’ Street (307)

2004

William Petrey (146)

Edward E. Phero (127)

James R. Clouser (78)

Fern ‘Ed’ Street (307)

2005

Anthony E. Rhoades (252)

William Petrey (146)

Howard W. Knapp (291)

Richard G. Hoover (188)

2006

James T. Mason (192)

Anthony E. Rhoades (252)

David A. Henderson (188)

Richard G. Hoover (188)

2007

Kenneth R. James II (174)

Anthony E. Rhoades (252)

Danny H. Robinson (307)

Howard W. Knapp (291)

2008

R. James Rocha (252)

Anthony E. Rhoades (252)

Mark Fowler (283)

Howard W. Knapp (291)

2009

Christopher Schlenker (192)

Michael Rhoades (252)

F. Ed Street (385)

James R. Clouser (78)

2010

Robert Matheson (192)

Brad Watson (146)

Alan Rosenthal

(139)

James R. Clouser (78)

2011

Richard Brooks (174)

Brad Watson (146)

Charles R. Jordan (78)

Bob Johnson (188)

2012

Brian Campbell (174)

Richard Sikes (146)

Earl C. Ray (139)

Bob Johnson (188)

2013

Glen B. Bishop (127)

Richard Sikes (146)

William B. Garrett, Jr.  (385)

Richard Hoover

(188)

2014

Ray Vance (146)

Larry Pomeroy (174)

Roy Terepka (78)

William C. Sundquist (188)

2015 Frank X. Gaughen (174) Larry Pomeroy (174) Derryl B. O’Neal (291) William C. Sundquist (188)
2016 Larry Pomeroy (174) Glen B. Bishop (127) William C. Sundquist (188) L. Edward Villiaume’ III (188)

The 18th Masonic District

Year

DDGM Name – Lodge #

DI Name – Lodge #

2017

Richard Whitmyer (355)

 William C. Sundquist (188)

2018

Matthew Winters (385)

 Thomas Quay (139)

2019

     Rick Wendling (252) Thomas Quay (139)

2020

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s